Historia

Formalnie OSP w Pstrągówce istnieje od 1912 roku, kiedy to zarejestrowana została pod nazwą „straży ogniowej”, w stolicy Galicji Wschodniej którą był Lwów i do której ówcześnie nasz region należał. W tamtych latach wszelkie zebrania organizowane były w domostwach poszczególnych członków.
     Jednym z największych osiągnięć w latach późniejszych było przydzielenie naszym ochotnikom mechanicznej dwutłokowej sikawki konnej, służyła ona naszym strażakom przez długie lata. W latach 1955/1956r rozpoczęły się poważne plany budowy Domu Strażaka, które zrealizowane zostały w ciągu trzech kolejnych lat (1957-1959r). W 1959r oficjalnie oddano do użytku Dom Strażaka w Pstrągówce.
     Następnym cennym dla przeciwdziałania pożarom nabytkiem jednostki była pompa spalinowa M800 PO5R przyznana przez Rejonową Komendę Straży Pożarnej w Strzyżowie (24 stycznia 1976r). W 1987 roku obchodzony był jubileusz 75-lecia istnienia jednostki.
     W latach 1988/1989 podjęto się rozbudowy Domu Strażaka, okupionej bardzo dużym nakładem pracy członków jednostki i mieszkańców Pstrągówki. Dwa lata później, a dokładnie 13 października 1991 roku Zarząd Wojewódzki w Rzeszowie nadał Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Pstrągówce.
     21 września Wojewódzka Komenda Straży Pożarnej w Rzeszowie przekazała nieodpłatnie na rzecz jednostki samochód marki STAR 660 pod karosację, wyprodukowany w 1971 roku, pojazd służył wcześniej w jednostce wojskowej. W roku 2009 z braku środków finansowych na utrzymanie budynku zmuszeni byliśmy nieodpłatnie przekazać Dom Strażaka na mienie komunalne gminy.
      W roku 2012 dzięki pomocy Wójta Gminy Wiśniowa nasza jednostka weszła w posiadanie wozu bojowego marki Iveco Magirus, natomiast samochód STAR 660 został zezłomowany. W 2013 roku  Ministerstwo Obrony Narodowej pozytywnie rozpatrzyło naszą prośbę o nieodpłatne przekazanie samochodu pożarniczego. Samochód marki STAR 244 został przekazany początkiem maja tego samego roku z jednostki wojskowej w Opolu.
     Obecnie posiadamy podstawowy sprzęt gaśniczy i ratunkowy, nasi druhowie posiadają duży zapał jak i odpowiednie przeszkolenie.