Historia ZOSP RP

POCZĄTKI

Na ziemiach polskich już w średniowieczu zaczęto organizować pierwsze grupy ratujące przed ogniem. Na przestrzeni lat władze miejskie przywiązywały coraz większą wagę do organizowania i szkolenia ludzi do walki z ogniem wyposażając ich w odpowiednie sprzęt.

ORGANIZACJE STRAŻACKIE POD ZABORAMI

W latach sześćdziesiątych XIX w. we wszystkich zaborach zaczęły rodzić się orgaizacje przeciwpożarowe. W czasie zaborów strażacy prowadzili zakonspirowane wychowanie patriotyczne oraz przygotowania polityczno-wojskowe do walki o niepodległość.

Galicja:

• 1860 r. - tworzy się Krajowe Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia im. św. Floriana,
  • 1862 r. - od tego okresu zaczynają powstawać pierwsze stowarzyszenia strażackie:
  • 1865 r. - Kraków, Gródek i Tarnów,
  • 1897 r. - Wadowice,
  • 1868 r. - Lwów, Stanisławów,
  • 1869 r. - Bochnia,
  • 1871 r. - Brody, Przemyśl, Sambor, Żywiec,
  • 1875 r. - I Krajowy Zjazd Strażacki we Lwowie powołuje do życia Krajowy Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim.

Królestwo Polskie:

• 1864 r. - powstaje Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu,
  • 1871 r. - powstaje Ochotnicza Straż Pożarna w Częstochowie,
  • 1881 r. - w roku tym działa już 27 organizacji strażackich,
  • 1915 r. - powstaje Towarzystwo św. Floriana i zatwierdza je ówczesna rosyjska władza.

Zabór Pruski:

• 1867 r. - powstaje Prowincjonalny Śląsko-Poznański Związek Strażacki,
  • 1893 r. - Prowincjonalny Śląsko-Poznański Związek Strażacki rozdziela się na dwie organizacje:
  • Poznański Prowincjonalny Związek Straży Pożarnych,
  • Prowincjonalny Związek Straży na Górnym Śląsku,
  • 1880 r. - powstaje Pomorski Związek Prowincjonalnych Straży Pożarnych.

I WOJNA ŚWIATOWA I OKRES MIĘDZYWOJENNY

Strażacy wszytkich zaborów walczą o niepodległość w Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich oraz we własnych strukturach. Biorą udział w powstaniu śląskim oraz powstaniu wielkopolskim, gdzie do walki przystąpiło około 65 tys. strażaków.

• 1918 r. - w listopadzie strażacy biorą aktywny udział w rozbrajaniu garnizonów niemieckich i austriackich,
  • 1921 r. - działające związki we wrześniu łączą się w jeden tworząc Główny Związek Straży Pożarncyh Rzeczypospolitej Polskiej.

II WOJNA ŚWIATOWA

W czasie II wojny światowej ochotnicze straże objęto przygotowaniami obronnymi. Wielu strażaków wcielono do wojska. Osłabiało to lokalne straże, lecz mimo walki na wszystkich frontach była to jedna z nielicznych służb, która nie rozpadła się po wybuchu wojny. Strażacy zajmowali się łącznoscią, ochroną przeciwpożarową i przeciwgazową oraz edukacją przeciwpożarową.

• 1939 r. - w grudniu tworzy się strażacka organizacja konspiracyjna „Skała”,
  • 1943 r. - „Skała” wchodzi w skład Korpusu Bezpieczeństwa,
  • 1949 r. - Rada Ministrów wydaje rozporządzenie o rozwiązaniu Związku.

DO TERAZ

• 1956 r. - w grudni zostaje reaktywowany Związek Ochotniczych Straży Pożarnych,
  • 1992 r. - w kwietniu podczas IX Zjazdu Krajowego przyjęto nazwę Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • 1997 r. - w czerwcu X Krajowy Zjazd Związku przyjął program na lata 1997-2001,